Qırımda Stalinni kene de Gitler seviyesine qoydılar

11.05.20160:19

Avgust 23 künü Aqmescitniñ Salğır bağçasında Umumavropa natsizm ve stalinizm qurbanlarınıñ hatıra künü çerçivesinde qırımtatar halqı sürgünliginiñ qurbanları hatırasına bağışlanıp er yılı keçirilgen miting olıp keçti.

Milliy Meclisniñ 2011 senesi avgust 8-de alğan qararını eda eterek, bunıñ kibi de OSCE Parlament Assambleyasınıñ 2009 senesi iyül 3-teki "Bölüngen Avropanı birleştirüv: 21 asırda OSCE regionında insan aqları ve vatandaşlıq serbestligini taqdirlev" qararına binaen ve kommunist ve natsist rejimlerinden eziyet çekken Avropa halqları qurbanlarınıñ hatırasını añaraq, Qırımtatar halqınıñ Meclisi 2009 senesi avgust 23-ten başlap er yılı Aqmescitte çeşit siyasiy ve cemaat teşkilâtı vekilleriniñ iştirakinde matem mitingini teşkilâtlandıra.

Milliy Meclis teşkil etken işbu, natsizm-stalinizm qurbanlarınıñ hatırasına bağışlanğan mitingde bu yılı 500-ge yaqın insan qatıldı.

Miting iştirakçileri arasında Meclis azaları, regional ve yerli meclislerniñ, Ukraina halq partiyası. Ukrain milletçileriniñ kongressi, Qırımnıñ ukrain cemiyeti, "Krimska pravitsâ" cemaat teşkilâtlarınıñ, qırımtatar ve ukrain cemaat teşkilâtlarınıñ vekilleri, qırımtatar halqı milliy areketiniñ veteranları, yaşlar ve ana-babalarınen kelgen balalar da bulundılar.

Aktsiya iştirakçileriniñ qolunda milliy qırımtatar ve devlet bayraqları, siyasiy ve cemaat teşkilâtlarnıñ simvolikası, bunıñ kibi de rus, ukrain, ingliz ve qırımtatar tilinde yazılğan "23 avgust – natsızım ve stalinizım qurbanlarının butünavropa hatıra kunü. Kütleviy sürgünlıkler ve aqsız olüm cezası qurbanları aqqında hatıra saqlamaq kunüdır" — "23 serpnâ – Zagalnoyevropeyskiy Den pam’âtі jertv stalіnіzmu і natsizmu v іm’â zberejennâ pam’âtі pro jertvi masovih deportatsіy і strat" — "On the 23 of August the whole Europe commemorates the Day of the victims of the Nazism and Stalinizm in order to save the memory of the victims of mass deportations and political executions", "Net vozrojdeniyu totalitarnıh rejimov!", "Stalinizm — faşizm" kibi şiarlar bar edi.

Mitingni dua ile Qırım musulmanlarınıñ müftisi acı Emirali Ablayev açıp, duadan soñ böyle dedi: "Aradan bu qadar çoq yıl keçmesine baqmadan cemiyetimiz qanlı rejimler tarafından yapılğan zulumnı unutmay. Biz adaletli olmamız, diger insan ve milletlerniñ qasevetlerini añlamaq kerekmiz. İnsaniyetli olmağa borclumız".

Ondan soñ Meclis kâtibiyetiniñ başı Zair Smedlâyev çıqışta bulundı: "Biz mında natsist ve stalin kommunist rejimleri qurbanlarınıñ aydın hatırasını añmaq içün toplandıq, — dep başladı öz çıqışını Zair Smedlâyev. – Bugün biz totalitarizm qaralanğanını körmeymiz, aksine parlament içinde qırımtatar halqı aqaret etilgeniniñ şaatı olamız. Millionlarnen insanlarnı qurban etken kommunistler cevapkârlıqqa çekilmek yerine başqa halqlarnı aqaretlep, bizge nasıl yaşamaq kerekligini ögretecek olalar. 20 asır cinayetçilerini "aqlamağa" tırışalar.