Сусанна Джемилева «Тайна подземного огня» / «Ерасты атешининъ сыры». Главы 16-18

10.08.202112:27

Avdet знакомит читателей с заключительными главами книги для детей автора Сусанны Джемилевой «Тайна подземного огня» – «Ерасты атешининъ сыры» на двух языках (русском и крымскотатарском) в продолжение «Приключений фасолинки». Перевод принадлежит Диляре Абибулла, редактор крымскотатарского текста – Урие Кадырова, редактор русского текста – Алие Кендже-Али.

Главы 1-2. Главы 3-4. Главы 5-6. Главы 7-8. Главы 9-10. Главы 11-12. Главы 13-15.

Глава 16. Ташюрек снова становится учеником колдуна Бахыша

Какое облегчение испытали Энвер и Лейля, видя, как карта Крыма на потолке освещается пламенем подземного огня. Колдун предложил детям опустить перо орла Атеша в очаг. Перо легко закружилось  и рассыпалось на тысячу искр. Лейля подумала, что, похоже, оно вернулось домой. Это напомнило детям, что и им пора возвращаться, ведь просьба Къалакъай-Ана выполнена. Колдун как будто распознал мысли детей и сказал:

— Энвер, Лейля, вам, конечно, не терпится вернуться домой. Но я хочу показать вам наш Крым таким, каким его вижу я.

И он повёл детей в другие залы, ходы к которым располагались в тёмных нишах пещеры. Так Лейля и Энвер увидели звёзды через одну из глубочайших дыр в крымской земле — Къулакъ-Еры. Они погрелись у котла, где кипела грязь, выплескиваемая сопкой Джау-Тепе [1]. Одна из подземных троп вела на вершину горы, с которой открывался вид на море. Проходя подземными тропами, колдун показывал разные полезные ископаемые и объяснял, для чего они нужны людям. Но также он предупреждал, что нельзя всё богатство земли вынуть ради интересов человека. Важно бережно относиться к дарам природы и не нарушать баланс.

Когда колдун Бахыш, Лейля и Энвер вернулись в округлый зал, где плавно горел подземный огонь, они увидели там мальчика. По возрасту он был ровесником наших друзей. Однако был одет совсем по-другому. На нём были удерживаемые тряпичным поясом широкие штаны с  ниспадающими складками, рубашка с воротником-стойкой с косым вырезом, войлочная шапочка на голове, сапоги из мягкой кожи на ногах и овчинный полушубок. Лейля и Энвер сразу вспомнили по урокам истории, что именно так одевались жители Крыма более ста лет назад.

Энвер подбежал к мальчику и пожал ему руку:

-Ташюрек, это ты? — спросил он.

Улыбаясь белоснежной улыбкой, Ташюрек, а это был именно он, кивнул в знак согласия, и мальчики обняли друг друга.

Потом Ташюрек пожал руку Лейле и подошёл к своему учителю.

— Селям алейкум, оджа, — сказал Ташюрек, не смея поднять глаз. Он взял руку колдуна Бахыша и поцеловал её в знак уважения.

В глазах колдуна заблестели слёзы. Старик радостно обнял своего ученика. Наказание Ташюрека закончилось, и теперь колдун будет продолжать обучение приемника.

Вскоре старый волшебник и Ташюрек пошли провожать друзей до самого выхода из Бузлук-Къоба. Когда дети стояли с платочками наготове, Энвер не выдержал и спросил:

— Значит,  следующим хранителем подземного огня будет колдун Ташюрек? – потом, засмущавшись, уточнил: — Это чтобы просто знать. Ведь наверху на земле никто уже не помнит о таких вещах, все только черпают знания из интернета.

Колдун Бахыш засмеялся в бороду. А Ташюрек ответил:

— Нет, и следующим хранителем огня будет колдун по имени Бахыш. Я приму это имя от своего учителя, когда вступлю в обязанности хранителя. Таковы законы волшебного мира: за каждым делом закреплён колдун или волшебник, а также закреплено и имя, которое, как наследство, передается ученикам из поколения в поколение. Веками всех хранителей огня звали Бахыш, а всех хранительниц волшебного сада чаир звали Къалакъай-Ана. Такие законы, и никто не в силах их изменить. Да и не нужно их менять, если мы хотим процветания нашему краю.

Обнявшись в последний раз с колдуном и его учеником, дети поблагодарили их  за гостеприимство и преданную любовь к Крыму. Потом два платочка взлетели в небо и послышались голоса друзей:

— Домой!

Глава 17. Возвращение

Дети стояли в своей маленькой пещере, откуда начались сегодняшние приключения. Только теперь в ней не было так холодно, как ранее этим утром, когда они встретились с Къалакъай-Ана. Сёстры-волшебницы, которые пришли из домика в саду-чаире и ждали с нетерпением их возвращения, бросились обнимать прибывших маленьких путешественников.

— Машаллах[2] ! — говорила Къалакъай-Ана. — Мои юные спасители весны, спасители Навреза!

Энверу и Лейле была очень приятна такая похвала и вдвойне приятнее то увлекательное приключение, которое они только что совершили. Друзья так много увидели и узнали о Крыме, что готовы были на такие волшебные задания снова и снова.

Обур тем временем помогла повесить платочки по местам и принять горшочек с ростком фасолинки от Лейли.

— Обур-апте, — спросил Энвер. — А можно мы будем продолжать путешествия с вашими платочками?

Обур улыбнулась:

— Ах, Энвер, — ответила она. — Ты неисправимый искатель приключений. Но нет. Платочки получают волшебную силу только в случае острой необходимости. А сейчас, когда вы сделали доброе дело, они снова просто украшение вашего штаба для игр.

Энвер вздохнул. “Ну, ничего, — подумал он. — У нас есть велосипеды. В конце концов, по Крыму можно путешествовать и на них».

Лейля в свою очередь стала расспрашивать, предупредили ли их родителей, чтобы те не волновались.

— Не переживай, Лейля, — сказала Къалакъай-Ана. — Обур позаботилась обо всём. Она повернула время немного вспять. И сейчас все ещё субботнее утро. Прошёл только один час, как вас не было.

Дети ахнули. И правда, солнце пока не вошло в зенит. Вот это да! Они успели спасти Наврез, и впереди у них оставалась вся суббота, чтобы насладиться приходом весны.

Глава 18. В Крым пришла весна

Энвер и Лейля стали прощаться с сёстрами-волшебницами. Им не терпелось самим ходить по любимым местам и наблюдать пробуждение природы ото сна. А старушки спешили в свой сад-чаир, чтобы позаботиться о нём и начать подготовку к празднику Наврез.

Тающий снег похлюпывал под сапожками Лейли и ботинками Энвера. В лесу кое-где уже наблюдались проталины. Дети представляли себе, что именно в этих местах язычки подземного огня касаются изнутри коры земли.  Небо было чистым и голубым. Было даже слышно щебетание первых птиц. Весна приходила в Крым с каждой минутой. А где-то глубоко под землёй колдун Бахыш и Ташюрек неусыпно следили, чтобы подземный огонь больше никогда не угасал.

Через две недели наступило двадцать первое марта, день весеннего равноденствия. В Крыму этот день называют Наврез байрамы[3]. В каждой семье готовились к этому празднику. Дома чисто прибирали и украшали весенними цветами. Столы застилали красивыми скатертями с национальной вышивкой — орнек. Пекли вкусные круглые кобете[4], похожие на солнце, и жарили сладкую пахлаву. Земледельцы готовились к посевным работам, а чабаны выводили стада овец на горные пастбища. Дедушка и бабушка Лейли проводили много времени в своём дворике, возделывали любимую землю, такую тёмную от растаявшего снега, такую плодородную, ухоженную их  трудолюбивыми руками.

Къалакъай-Ана высадила росток фасолинки и другую рассаду в огороде, привила черенки особых сортов груш и слив, чтобы осенью угощать плодами своих соседей.

Лейля и Энвер узнавали о традициях празднования Наврез байрама как в школе, так и от пожилых людей их села. Оказывается, когда старики были детьми, они ходили от дома к дому и пели особенные праздничные песни, получая за это подарки. Друзья возродили эту традицию, разучив песни о весне и Наврезе с помощью мамы Лейли. Как же было приятно видеть добрые лица соседей, которые, услышав красивые мелодии на родном языке, бежали открывать двери своих домов. Вместе с детьми они пели эти песни и дарили вкусные подарки каждому, кто постучался к ним с весточкой о весне.

Но самым главным подарком для всех — и взрослых, и детей — была родная земля, на которой так хорошо живётся, особенно когда порядок вещей на ней не нарушается. И всё идёт своим чередом. За зимой весна. За весной лето. Потом осень, и снова зима…

Иногда люди в спешке не замечают, как сменяются времена года, забывают полюбоваться на красоту синего неба, послушать песню сверчка, вдохнуть  ароматы цветов, принесённые летним ветерком. Им кажется, что всё течет само собой, и что у них есть дела важнее. Но волшебный мир строго следит за порядком в нашем родном краю. Может, именно благодаря заботе этих невидимых рук Крым остаётся полным чудес и необыкновенных приключений для тебя и меня, мой дорогой друг?


[1] кр.тат. вражья гора —  геологический памятник природы общегосударственного значения, расположенный на Керченском полуострове на территории Ленинского района (Крым)

[2] кр.тат. выражает восторг. молодцы!

[3] кр.тат. праздник Наврез

[4] кр,тат. пирог из слоенного теста с мясной начинкой

Ерасты атешининъ сыры

16 болюм. Ташюрек кене Бахышнынъ талебеси ола

Энвернен Лейля, тавандаки Къырым харитасы ерасты атешининъ ялынларынен ярыкълангъаныны корьгенде раат нефес алдылар. Сиирбаз балаларгъа Атеш къарталынынъ къанатыны оджакъ ичине ташламагъа теклиф этти. Къанаты енгильден айланып бинъ учкъунгъа дагъылып кетти. Лейля, о эвине къайткъандыр, деп тюшюнгенинен, озьлерине де къайтмакъ керек олгъаныны хатырлады. Къалакъай-Ананынъ риджасы ерине кетирильди. Сиирбаз балаларнынъ тюшюнджелерини огренгени киби бойле деди:

– Энвер, Лейля, сиз де къайтмагъа сабырсызланадырсыз, амма мен сизге Къырымымызны озюм корьгеним киби косьтермеге истер эдим.

Бахыш балаларны къобанынъ дигер одаларындан кездирди. Бойле этип, Энвернен Лейля Къырым топрагъынынъ энъ балабан деликлеринден бири- Къулакъ Еринден йылдызларгъа бакътылар. Джау Тепеде[1] къайнап тургъан, балчыкъ къускъан янардагъ янында къызындылар. Ерасты ёлларындан бири дагънынъ тёпесине чыкъа эди. О дагънынъ устюнден аджайип денъиз манзарасы ачыла эди. Ерасты ёлларындан кечер экен, Бахыш сиирбаз чешит ер маденлерини косьтерип, оларнынъ адамлар ичюн насыл файдасы олгъаныны анълата эди. Ондан да гъайры, инсанларнынъ ихтияджлары ичюн топракъ ичинде сакълы бутюн ниметлерни чыкъарып ишлетмеге олмагъаныны айтты. Табиатнынъ серветине мукъайтлыкънен янашмакъ ве табиат мувазенетини бозмамакъ пек эмиетлидир.

Бахыш сиирбаз ве Энвернен Лейля оджакъ янгъан тёгерек одагъа къайткъан сонъра анда бир огъланчыкъны корьдилер. Яшына бакъкъанда достларымызнынъ акъраны эди. Устюнде, белинде токъума къушакънен тутулгъан учкъурлы штан (кенъ, къатмер штанлар), тик тургъан якъалы кольмек, башында исе кийиз шапкеси, аякъларында йымшакъ териден тикильген чызмалар ве устюнде къыскъа кюрк бар эди. Лейлянен Энвер бирден тарих дерслеринден Къырым сакинлери юз йыл эвель тамам бойле кийингенлерини хатырладылар.

Энвер огъланчыкънынъ янына чапып барды ве селям бермек ичюн элини узатты:

– Ташюрек, сенсинъми? – сорады о.

Ташюрек, самимий кулерек, джевап оларакъ башыны саллады ве огъланлар къучакълаштылар. Сонъра Ташюрек Лейлянынъ элини сыкъып, оджасынынъ янына кельди.

– Селям алейкум, оджам, – деди Ташюрек, козьлерини котермеге утанып. О Бахыш сиирбазнынъ элини опьти.

Сиирбазнынъ козьлери яшланды. Къарт талебесини къуванчнен къучакълады. Ташюрекнинъ джезасы битти ве артыкъ сиирбаз шегирдини окъутмагъа девам этеджек.

Чокъкъа бармай, къарт сиирбаз ве Ташюрек достларыны Бузлукъ Къобагъа къадар озгъардылар. Балалар явлукъларыны азырлап тургъанда, Энвер даянамайып сорады:

– Демек, ерасты атешининъ невбеттеки къоруйыджысы Ташюрек сиирбаз оладжакъмы? – сонъра бираз утанып, къошты: – Иште, бильмек ичюн сорадым. Анда, тёпеде, ер юзюнде бойле шейлерни энди кимсе хатырламай, эр кес интернеттен бильги тапа.

Бахыш сиирбаз кулюмсиреди. Ташюрек исе джевап берди:

– Ёкъ, атешнинъ невбеттеки къоруйыджысы да Бахыш адыны ташыйджакъ. Мен къоруйыджы вазифесине башлагъанымда оджамнынъ адыны аладжам. Тылсым алемининъ къанунлары ойледир: эр бир сиирбаз озь вазифесине тайинли, онынъ ады да мирас киби несиль-несильден кече. Асырлар девамында атеш къоруйыджыларнынъ эписи Бахыш адынен белли эдилер, тылсымлы багъча-чайырнынъ къоруйыджыларынынъ эписи де Къалакъай-Ана адыны ташый эди. Ойле къанун иште ве оны кимсе денъиштирип оламаз. Улькемизнинъ гурьлешмесини истесек, денъиштирмекнинъ кереги де ёкъ.

Балалар, сиирбаз ве онынъ шегиртинен сонъ дефа къучакълашып, сагълыкълашып, Къырымгъа беслегенлери садыкъ севгилери ичюн, мусафирченликлери ичюн миннетдарлыкъ бильдирдилер. Сонъра эки явлучыкъ авада салланылыр экен, балаларнынъ сеслери эшитильди:

– Эвге!

17 болюм. Къайтув

Балалар бугуньки маджералары башлагъан уфакъ къобада булунмакъта эдилер. Амма шимди сабасы олгъаны къадар сувукъ дегиль эди. Озь тылсымлы багъча-чайырындаки эвлеринден келип чыкъкъан ве сабырсызлыкънен балаларны беклеген тата-къардаш кичик сеяатчыларымызны буюк къуванчнен къучакъладылар.

– Машаллах, – деди Къалакъай-Ана. – Меним кичик къараманларым, баарь ве Наврезнинъ къуртарыджыларыма бинъ кере машаллах.

Энвернен Лейля бойле сёзлерни эшитмектен пек хош къалдылар, бойле аджайип маджераларны яшагъанларына да айрыджа севине эдилер. Достлар Къырым акъкъында о къадар меракълы шейлер корип огрендилер ки, керек олса текрар бойле киби вазифени беджермеге азыр эдилер.

Обур явлучыкъларны ерине асмагъа ярдым этти ве Лейлядан бакълачыкънынъ фиданчыгъы олгъан бардакъны алды.

– Обур апте, – сорады Энвер. – Явлучыкъларынъыз ярдымынен кезмеге девам этсек олурмы?

Обур кулюмсиреди.

– Ах, Энвер, сонъ дередже маджера севдасысынъ. Амма, олмаз, языкъ ки. Явлучыкълар тек пек керек олгъанда, тылсымлы хасиетлерге малик олалар. Шимди исе, вазифени эда эткен сонъ, олар садедже оюн еринъизни яраштыраджакълар.

Энвер кокюс кечирди. «Айды, олсун, – тюшюнди о. – Бизим аякъмашиналырымыз бар. Насыл олса да, Къырым бою аякъмашинанен де кезмек мумкюн».

Лейля исе озь невбетинде ана-бабаларына хабер берильгенинен меракъланды.

– Къасевет этме, Лейля, – деди Къалакъай-Ана. – Обур эр шейни тюшюнди. О вакъытны бираз арткъа чевирди. Шимди асылында даа джумаэртесининъ сабасыдыр. Сиз олмагъанынъыздан тек бир саат кечти.

Балалар шашып къалдылар. Керчектен де, кунеш даа кокнинъ ортасына биле чыкъмады. Амма да шей!

Олар Наврезни къуртарып етиштирдилер, оглеринде исе баарьнинъ келишинден зевкъ алмакъ ичюн бир куньлери бар.

18 болюм. Къырымгъа баарь кельди

Энвернен Лейля тата-къардашнен сагълыкълашмагъа башладылар.  Озьлери севген ерлерде кезинип, табиатнынъ уянмасыны козетмеге сабырсызлана эдилер. Къартанайлар исе багъча-чайырларына ашыкъа, оны Наврез байрамына азырламакъ керек эдилер.

Лейля ве Энвернинъ чызмалары тюбюнде ириген къар шапылдай эди. Орманда энди базы ерлерде ёллар къардан ачыла эди. Балалар, айны шу ерлерде ерасты атешининъ ялынлары ернинъ узерине токъунгъаныны тасавур эте эдилер. Кок мавы ве ачыкъ эди. Ильк къушларнынъ чивильдеси биле эшитиле эди. Эр дакъкъа Къырымгъа баарь кельгени ис этиле эди. Ернинъ теренлигинде исе Бахыш сиирбаз ве Ташюрек ерасты атеши артыкъ ич бир вакъыт сёнмемеси ичюн хызмет эте эдилер.

Эки афтадан сонъра мартнынъ йигирми бири кельди – баарьнинъ гедженен куньдюзи тенъ кельген заманы. Къырымда шу куньде Наврез байрамы кельди дейлер. Эр бир къоранта бу байрамгъа азырлана эди. Эвлер темизлене ве баарь чечеклеринен яраштырыла эди. Софраларны дюльбер, миллий орьнеклеринен нагъышлангъан орьтюлернен орьте эдилер. Лезетли, кунеш мисалинде тёгерек кобетелер пишириле, татлы пахлавалар къавурула эди. Зираатчылар сачув ишлерине азырлана, чобанлар яйлаларгъа къой сюрюлерини чыкъара эдилер. Лейлянынъ къартбабасынен битасы азбарларында чокъ вакъыт кечире эдилер, ириген къардан къараргъан, берекетли, ишсевер эллеринен бакъылгъан топракъларыны буюк севги ве итина иле аль эте эдилер.

Къалакъай-Ана бакъла фиданчыгъыны ве дигер фиделерини бостанда сачты, армут ве эриклернинъ фаркълы чешитлерини ашлады. Кузьде къомшуларыны татлы мейваларнен сыйламакъ мумкюн олур.

Лейлянен Энвер Наврез байрамынынъ къайд этюв аньанелерини эм мектептеки дерслерде, эм де койдеки къартларнынъ икяелеринден огрендилер. Къартлар даа бала олгъанда эвден-эвге юрип, махсус байрамлыкъ тюркюлер йырлап, къаршылыкъ эдиелер ала экенлер. Достлар да бу адетни джанландырмагъа истеп, Лейлянынъ анасы ярдымынен Наврез акъкъында йырларны огрендилер. Тувгъан тилинде хош нагъмелерни эшиткен къомшуларнынъ къапыларыны мемнюниетнен ачып, кулюмсирегенлерини корьмеге пек зевкълы эди.

Буюклер де балаларнынъ йырларына къошулып, оларгъа баарь муждесини кетиргенлерге татлы бахшышлар бере эдилер.

Амма эм кичик, эм буюклер ичюн энъ къыйметли бахшыш ана юртларында яшамакъ имкяны эди. Ватанда яшамакъ ойле гузель эди… илле де эр шей озь тертип-низамында олгъанда. Эр йыл мевсими озь невбетинде кельсе, къыштан сонъ баарь кельсе, баарьни яз къаршыласа, язны кузь денъиштирсе ве иляхре…

Инсанлар аятнынъ сурьатында базыда йыл мевсимлери бир-бирини денъиштиргенинъ фаркъына биле бармайлар, мавы кокнинъ юзюне бакъып зевкъ алмагъа, чырлакъларнынъ йырыны динълемеге, енгиль яз ельчиги эскенде дуюлгъан чечеклернинъ мис къокъуларындан хошланмагъа унуталар. Вакъыт, эр заман киби, акъып кеткенини, даа да эмиетли ишлери олгъаныны тюшюнелер. Амма тылсым алеми тувгъан улькемиздеки тертип-низамыны незаретте тутмакъта. Къыйметли достум, ким билир, бельки айны шу корюнмеген кучьнинъ саесинде Къырымда сенинъ ве меним ичюн аджайип маджера ве муджизелер ич тюкенмей.


[1] Душман Къая – Керич ярымадасында Ленин районында ерлешкен умумдевлет севиесинде геологик табиат абидеси.

Фото аватара

Автор: Редакция Avdet

Редакция AVDET